Виправляємо помилки, допущені у чеку ПРРО

Оглавление

Виправляємо помилки, допущені у чеку ПРРО

Виправляємо помилки, допущені у чеку ПРРО

Так, виправити помилки, допущені у чеку ПРРО, можна. Але, на жаль, це можна зробити не завжди. Можливість виправлення помилки і порядок її виправлення залежать від того, коли саме була виявлена помилка і що це за помилка. Детально про це поговоримо далі.

Сумові помилки

Якщо через ПРРО було проведено чек із помилковою сумою за розрахункову операцію (пробито не той товар, що було продано, допущено помилку у кількості чи ціні проданого товару тощо), то за загальним правилом таку помилку можна виправити за таким алгоритмом:

Дія 1. Скасування помилково проведеної суми через ПРРО. 

Зробити це скасування можна одним із двох способів (БЗ 109.20):

1) через формування фіскального касового чека видачі коштів (форма № ФКЧ-2);

2) через сторнування раніше здійсненої операції. Причому, щоб було зрозуміло, яку саме операцію сторнують,у чеку, який формується для сторнування, слід зазначити фіскальний номер розрахункового документа (чека ПРРО), у якому допущено помилку

Причому, на наш погляд, виправляти помилку обома цими способом можна до того, як касир закриє зміну на ПРРО (створить Z-звіт). Річ у тому, що тільки так можна уникнути розбіжності між залишком коштів, які знаходяться біля ПРРО, з даними, зазначеними в Z-звіті.

На додаток до цього фіскали наголошують: суб’єкти, які використовують безкоштовну версію ПРРО від податківців, можуть скасувати помилково проведену суму через ПРРО шляхом сторнування раніше здійсненої операції лише стосовно останнього чека, тобто до моменту реєстрації наступного розрахункового документа таким ПРРО (БЗ 109.20).

Отже, якщо помилку у чеку було виявлено не відразу після формування такого чека, а після того, як на безкоштовному ПРРО від податківців була проведена наступна операція (проведено продаж товару іншого покупця), то щоб скасувати помилкову операцію, слід формувати фіскальний касовий чек видачі коштів (форма № ФКЧ-2).

Такий нюанс скасування пов’язаний з тим, що раніше (до середини 2021) у п. 8 розд. IV Порядку № 317* говорилося, що операція «сторно» може бути проведена до моменту реєстрації наступного розрахункового документа таким ПРРО. На сьогодні такої вимоги не існує. Тому операцію «сторно» можна застосовувати, якщо помилку виявлено протягом дня, тобто до закриття зміни на комерційному ПРРО

* Порядок реєстрації, ведення реєстру та застосування програмних реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 23.06.2020 № 317.

Звісно, якщо вони врахували цю зміну у своєму програмному забезпеченні. Читайте уважно їхні посібники користувача.

Бо, як бачимо, ПРРО від податківців зміни у законодавстві і досі не враховує.

Дія 2. Формування правильного чека ПРРО. 

Після того як буде скасовано помилковий чек ПРРО, слід провести операцію продажу повторно на правильну суму із правильною назвою товару та обов’язково видати (надіслати на месенджер чи електронну пошту) розрахунковий документ покупцю.

Звертаємо увагу! Фіскали вважають, що має бути ще одна дія здійснена касиром при виправленні помилково проведеної операції через ПРРО, а саме слід скласти акт про скасування помилково проведеної суми (див. лист ГУ ДПС у Харківській обл. від 29.09.2021 № 3629/ІПК/20-40-07-10-19 та БЗ 109.20). У цьому акті вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа (БЗ 109.06).

На наш погляд, при виправленні у чеку ПРРО сумової помилки складати акт не обов’язково. Річ у тому, що необхідність складання такого акта прописана у п. 8 розд. ІІІ Порядку № 547*. А цим Порядком регламентується застосування саме класичних РРО, а не програмних.

* Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 № 547.Порядок застосування ПРРО прописано у

Порядку № 317. І в ньому немає жодного слова про складання акта про скасування помилково проведеної суми

Але якщо торговець не бажає сперечатися з фіскалами, то радимо при скасуванні помилкового чека на ПРРО складати також акт про скасування помилково проведеної суми і зазначати в ньому дані про помилкову суму та реквізити помилкового чека.

Помилкова форма оплати

Доволі часто допускають помилку у чеку ПРРО при виборі форми оплати. А саме, коли отримали готівку від покупця, а проводять її як безготівку, або навпаки. Про те, як виправити таку помилку на класичному РРО, читайте у «Як заповнити реквізит «форма оплати» в чеку РРО/ПРРО» // «Податки & бухоблік», 2023, № 79 (ср. 043470400).

Що ж стосується виправлення такої помилки на ПРРО, то, на думку фіскалів (БЗ 109.06), тут слід чинити за тим же алгоритмом, що й при виправленні такої помилки на РРО.

Тобто якщо:

1) отримали готівку, а помилково пробили безготівку, тобто сформували чек з формою оплати «безготівка та/або картка», а необхідно було «готівка», то, на думку фіскалів, щоб виправити таку помилку, слід зробити такі дві дії:

— скласти акт про скасування помилкової форми оплати, в якому зазначити дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа;

— провести розрахункову операцію на повну суму покупки з правильною формою оплати «готівка».

Скасовувати помилкову операцію, на думку фіскалів, не потрібно

Адже мета скасування операції із помилковою формою оплати — привести у відповідність суму готівкових коштів, наявну на місці розрахунків, із сумою, зазначеною у Z-звіті. А в цьому випадку такої невідповідності немає, оскільки готівковий платіж провели як безготівковий;

2) безготівковий платіж провели як готівковий. У цьому випадку, на думку фіскалів, слід чинити, як у випадку допущення сумової помилки в чеку ПРРО, тобто слід зробити три дії:

скасувати помилкову операцію, тобто чек із формою оплати «Готівкою»;

скласти акт про скасування помилково проведеної суми;

скласти правильний чек ПРРО з формою оплати «Безготівкою».

На наш же погляд, оскільки у Порядку № 317 не міститься вимоги про складання акта на скасування помилково проведеної суми, то виправляти помилку, допущену у формі оплати, слід за тим же алгоритмом, що й виправляти сумову помилку, допущену у чеку ПРРО. Тобто щоб виправити таку помилку, слід:

скасувати чек із помилковою формою оплати одним із доступних способів;

скласти чек ПРРО із правильною формою оплати.

Акт про скасування помилково проведеної суми можна не складати, адже цього не вимагає Порядок № 317.

Можливість виправлення

Як бачимо, порядок виправлення помилок, допущених у чеках ПРРО, доволі простий: скасовується помилкова операція і складається правильна.

Але, на жаль, скористатися вищеописаними алгоритмами виправлення помилок, допущених у чеках ПРРО, як і РРО, можна тільки тоді, коли помилку було виявлено до закінчення дня, тобто закриття зміни на ПРРО (складання Z-звіту).

Річ у тому, що всі ці виправлення здійснюються тільки для того, щоб уникнути розбіжності між даними про реально здійснені операції і даними, що відображені в сформованому Z-звіті.

У зв’язку з цим якщо помилку, як сумову, так і у формі оплати, було виявлено наступного дня, а не в день здійснення такої помилки, то виправити її уже не можна.

На цьому акцентують увагу і фіскали. Вони наголошують, щочинним законодавством не передбачено механізму виправлення помилково проведеної через ПРРО операції на наступний день

 

А всі вищеописані правила виправлення допущених помилок у чеках ПРРО можна здійснити тільки до закінчення робочого дня.

Дехто може сказати, що такий висновок неправильний і провести виправлення можна, але відобразити це не як виправлення, а як повернення коштів. Тобто провести повернення коштів продавцю в день виявлення помилки і відразу продаж на правильну суму.

Але це помилкове твердження. Адже коли мова йде про повернення коштів і сума повернення більша 100 грн, то особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. У цьому акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги). Як мінімум, даних про покупця у вас може не бути. Тому легально застосувати такий варіант виправлення вам не вдасться.

Але й нічого не робити в цьому випадку не варіант. Радимо тим торговцям, які виявили помилку, допущену у минулі дні (наприклад, вказали не ту форму оплати), просто складати акт, в якому вказати дані розрахункового документа, де допущено помилку, і описати суть помилки. Таким чином виправитися не вдасться. Але довести, що ви замість готівки отримали безготівку, можна. А це стане в пригоді торговцям-спрощенцям, коли податківці почнуть говорити, що ті не віднесли до готівкового доходу всю суму коштів, отриманих за період.

ВИСНОВКИ

  • Виправити помилку, допущену у чеку ПРРО, без проблем можна тільки в тому випадку, коли помилку було виявлено до кінця робочого дня, в якому її допущено.

  • Якщо допущено сумову помилку, то щоб її виправити, на думку фіскалів, слід скасувати помилковий чек ПРРО, скласти акт про скасування і скласти чек ПРРО на правильну операцію. На наш погляд, можна обійтися без акта.

  • Якщо це помилка у формі оплати, то податківці пропонують два варіанти виправлення. Якщо замість готівки вибили безготівку, то шляхом складання акта про скасування операції і пробиття правильного чека. У випадку формування чека на оплату готівкою, коли потрібно було скласти з безготівковою оплатою, слід чинити, як у випадку виправлення сумової помилки.


 

2023-11-01
Все статьи